Sebavedomie nie je vlastnosť, s ktorou sa narodíme!

Sebavedomie nie je vlastnosť, s ktorou sa narodíme!
 
Ľudia často hodnotia situáciu alebo činnosť, do ktorej by sa radi vrhli štýlom mám nato alebo nemám. Mnohí si povedia, že ich sebavedomie je tak nízke, že bude ľahšie upustiť od svojich snov, napriek tomu, že po nich celý život túžia. Avšak sebavedomie nie je vlastnosť, s ktorou sa narodíme. Sebavedomie znamená doslova „vedomie seba“. Sebaistota neprichádza zvnútra navonok človeka, pohybuje sa z vonka dovnútra.  
Čo to znamená? A akú sebaistotu poznáme?
 
Sebaistota môže byť predstieraná, pramení z potláčania pochybností. Ďalej sa stretávame s prázdnou sebaistotou, pochádza z rodičovských otrepaných fráz, kedy nás chvália bez akéhokoľvek nášho preukázateľného pozitívneho výsledku. Ale pravda je taká, že ľudia sa menej znepokojujú a sú sebaistejší vo vnútri, keď môžu poukázať na veci ktoré spravili dobre vonku.
Skutočná sebadôvera pramení zo skúsenosti, ktoré sú z aktuálne prežitých momentov úspechu, najmä vtedy ak išlo o náročné veci. Či už je reč o láske alebo práci, sebaistota prebije neistotu skúsenosťou, inak to nejde.
Ak si myslíte, že vám niečo alebo niekto zvýši sebavedomie, ste na omyle. Nikto a nič vám nezvýši sebadôveru tak ako vaše skúsenosti. Sebavedomie pramení len z toho, že si to zvládol už mnohokrát predtým.
 
Nepochybujte o sebe a nesnívajte o nejakej jednoduchej práci, kde by ste nemuseli myslieť a možno nerobiť chyby, len preto, že si myslíte, že máte nedostatok sebadôvery. Takto si len môžete škodiť. Radšej sa pripravte na situácie, v ktorých si nie ste istí. Vyzbrojte sa čo najlepšie informáciami. Pracujte na tom ako zvládať svoje pocity a takto vyzbrojení hor sa zbierať skúsenosti! Ak chcete mať napríklad vo vašej kariére sebavedomie, vyberte si veľkú výzvu, ktorá vás bude nútiť vynakladať veľké úsilie. Nech vám ľudia vo vašom okolí veľa nepomáhajú a nech sa vám nedarí každý deň. Pri budovaní sebavedomia sa zameriavajte na vaše úspechy a to ako ste prešli neúspechmi. Ak by sme citovali klinickú psychologičku Meg Jayovú znelo by to takto: „Silné sebavedomie pramení z úspechu, ale aj z prežitia nejakého neúspechu.“
 
Prajem vám veľa skúseností.
 
Nečinnosť plodí strach a pochybnosti. Činorodosť plodí sebadôveru a odvahu. Ak chcete zvíťaziť nad strachom, neseďte doma a nepremýšľajte o tom. Choďte von a začnite niečo robiť. (Dale Carnegie)
 
Zdroj: Meg Jayová (2017) Rozhodujúca dekáda, Bratislava, Promedia Group